wall-406980_1280

O wentylacji w domu i nie tylko

W trakcie budowy pojawia się wiele dylematów, o których istnieniu nie mieliśmy pojęcia. Większość inwestorów buduje jeden dom na całe życie, więc ciężko mówić o jakimkolwiek doświadczeniu. Mimo, że do rozpoczęcia naszej budowy brakuje jeszcze kilka miesięcy, to taki dylemat pojawił się już w fazie zamawiania projektu. Chodzi mianowicie o rodzaj wentylacji. Bo do wyboru mamy dwie: grawitacyjną (naturalną) oraz mechaniczną.

Wentylacja grawitacyjna to ta, którą każdy z nas doskonale zna. Kratka pod sufitem, która połączona jest pionowym kanałem z kominem. Tędy ucieka powietrze z pomieszczeń i wpada to z zewnątrz. Ot, i cała filozofia. Ten rodzaj wentylacji wykorzystuje różnice temperatur, dlatego najintensywniejsza wymiana powietrza następuje w zimie, zaś najsłabiej latem, ale wtedy ratujemy się uchylanymi oknami.

Wentylacja mechaniczna wykorzystuje w swoim działaniu wentylatory, które regulują wymianę powietrza. Dzięki temu, bez względu na panujące warunki atmosferyczne, czy też porę roku mamy w domu świeże powietrze. Mało tego przy wentylacji mechanicznej mamy możliwość zainstalowania rekuperatora, który zajmuje się odzyskiem ciepła. Rekuperator to urządzenie, za pomocą którego ciepłe, “zużyte” powietrze wydostające się na zewnątrz, ogrzewa to “świeże” wchodzące z pola (lub dworu, jak kto woli :) ) Odbywa się to za pomocą wymiennika ciepła, w którym powietrze “zużyte” nie miesza się ze “świeżym”. Dodatkowo w rekuperatorze umieszczone są filtry, przez co do domu nie dostają się pyłki z zewnątrz. Aby powietrze się ze sobą nie mieszało, istnieją dwa rodzaje kanałów: wywiewne i nawiewne. Zakończenie poszczególnych kanałów (tzw. anemostaty) znajdują się w różnych typach pomieszczeń. I tak, anemostaty wywiewne, mówiąc prościej wywiewniki, zlokalizowane są w kuchni, łazience, WC, garderobie, zaś anemostaty nawiewne (nawiewniki) znajdują się w salonie, sypialniach, hallu. Główną zaletą wentylacja mechanicznej jest to, że mamy cały czas wymieniane powietrze w domu, co wpływa na komfort życia.

Nie bez znaczenia jest również fakt, że dzięki wymiennikowi ciepła do domu dostaje się świeże, ogrzane powietrze, przez co uzyskujemy oszczędność w sezonie grzewczym. Jak to wygląda w liczbach? Podobno za pomocą rekuperatora można zmiejszyć rachunki za ogrzewanie od 30% do 50%. Wszystko zależy od tego, jakiej jakości mamy instalację oraz od izolacji domu. Jak przy każdej podejmowanej inwestycji, do głowy przychodzi pytanie, po ilu latach nam się ona zwróci. Bardzo dużo jest tego typu dyskusji na forach i często pojawia się pogląd, że dom i wszystko co jest z nim związane nie zwróci się nigdy, przynajmniej pod względem ekonomicznym, dlatego nie należy tej sprawy rozważać tylko pod względem pieniędzy. Mimo to, inwestorzy starają się coś wykalkulować. I tutaj istnieje duży przedział wyników obliczeń. Optymiści uważają, że montaż wentylacji mechaniczej zwróci się nam po kilkunastu latach, a skrajni pesymiści, uwzględniający w swoich obliczeniach również możliwość awarii instalacji podają, że nawet po 90 latach! Oczywiście różne są domy, różne są ich izolacje, a także warunki klimatyczne, które zostały wzięte do obliczeń. Jednak mało kto podaje konkretne przykłady poparte własnymi doświadczeniami; większość tych wyliczeń jest czysto hipotetyczna.

Początkowo przeglądając fora, poszukiwałam tylko i wyłącznie korzyści ekonomicznych, ale uświadomiono mnie, że nie o to w tym chodzi. Wszystko wzięłam pod uwagę i mimo świadomości wielu korzyści, jakie daje tego typu wentylacja, zrezygnowałam z niej. Nie będę się rozpisywać długo nad wyjaśnieniami, bo powodem są oczywiście pieniądze. No, jednak trochę dużo… Inne minusy, które dostrzegam  to konieczność regularnej wymiany filtrów oraz dźwięk, dochodzący z wentylatorów. I znowu wszystko zależy od tego jak została ona zamontowana. Jeśli wszystko zostało dobrze przemyślane, to odgłos będzie ledwie słyszalny, jednak na wypadek jakichś fuszerek, będziemy cały czas słyszeć pracę wentylatorów.

Przy okazji tego tematu pozwolę sobie na małą dygresję. Na forach budowalanych bardzo często wypowiadają się sprzedawcy poszczególnych produktów/ usług, podając się po prostu za osoby budujące dom. Ok, wiem, że są przeróżne kanały dotarcia do potencjalnego klienta, ale sposób, w jaki wpływa się na decyzję, bywa często co najmniej niestosowny. Jako przykład podaję wypowiedź jednego Sprzedawcy, który montaż wentylacji mechanicznej uważa za absolutną konieczność, ponieważ przy wentylacji grawitacyjnej nie myślimy w sposób prawidłowy, w szczególności rano, gdy w sypialni panuje poranny zaduch, wywołany zbyt dużym stężeniem CO2. A w ogóle ci, którzy decydują się na wentylację naturalną są “frajerami, którzy chcą płacić za gaz Ruskom”. Myślę, że takie poglądy są naprawdę skrajne, a osoby je wygłaszające usiłują wpłynąć na nasze decyzje, poprzez wywołanie w nas konkretnych emocji. Niech jeszcze napiszą, że dzieci będą mieć mniejsze IQ, to ci bardziej przewrażliwieni, nie zdecydują się na powiększenie rodziny, póki wentylacji mechanicznej w domu nie zamontują.  I tak prawdą jest, że większość naszych decyzji związanych z budową domu uzależniona jest od zasobności portfela. Tak było, jest i będzie, mimo że usiłuje się zepchnąć aspekt ekonomiczny na boczny tor na forach. Mam nadzieję, że przy sprawnej wentylacji grawitacyjnej będę myśleć prawidłowo, a przynajmniej nie gorzej niż obecnie 😉

6 thoughts on “O wentylacji w domu i nie tylko

  1. Wentylacja to bardzo ważna rzecz w nowoczesnym budownictwie, zapobiegamy między innymi powstawaniu “grzyba”. Coraz częściej wśród znajomych słyszę, że zamontowali wentylator. Świetny artykuł. Pozdrawiam

  2. Jeśli ktoś, kto projektował dom, miał pojęcie o wentylacji, to grawitacyjna też da radę i to nawet wtedy, kiedy na zewnątrz jest relatywnie ciepło i bezwietrznie. Wentylacja mechaniczna jest wygodniejsza, ale i kapitałochłonna, szczególnie kiedy dom już stoi i należałoby zabrać się za wykonanie projektu wentylacji od podstaw.

  3. wentylacja jest szczególnie ważna jeśli posiadamy kominek, nie tylko ważne są wtedy rury odprowadzające, ale również cała wentylacja pomieszczenia, w kórym kominek się znajduje

  4. Twoje spostrzeżenie w ostatnim akapicie jest bardzo słuszne. Wiadomo, że usługi i produkty trzeba jakoś reklamować, ale nie wolno uciekać się do kłamstw. Zresztą w każdej dziedzinie – również budowlanej – jest tak, że coś się uważa za niezbędna a po jakimś czasie okazuje się, że wcale nie. Bycie kategorycznym w swoich poglądach może być zgubne…;)

Dodaj komentarz