projekt-dom-w-dabrowkach-2-g2__289

Dom w dąbrówkach 2 (G2)

W kategorii recenzyjnej chciałabym przedstawić projekt “Dom w dąbrówkach 2 (G2)” z pracowni Archonu. Nie jest to taki zwykły projekt, który po prostu wpadł mi w oko i chcę Wam o nim opowiedzieć. Jak się okazało zmiana działki, spowodowała u mnie również konieczność wybrania nowego planu domu, ponieważ poprzedni “Dom w rukoli 3N“, niestety nie wpisywał się w nowe warunki zabudowy, ani za bardzo na tą nową działkę nie pasował.

Muszę się Wam do czegoś przyznać. Projekt “Rukoli” miałam już zakupiony i oglądałam go ciesząc się jak wariatka, jednak wiadomo co się później stało… :-/ Takie było nasze szczęście w nieszczęściu, że Archon daje możliwość zwrotu zakupionego planu do miesiąca czasu lub wymiany na inny w przeciągu trzech miesięcy. Serce mnie bolało, gdy pakowałam go do pudełka, ale cóż… Życie.

Jednak nie o tym dzisiaj mam w końcu pisać. Nowy początkek, nowa działka, to i nowy plan. Aby nie tracić czasu, został on wybrany w przeciągu dwóch wieczorów. Mając decyzję o warunkach zabudowy byliśmy dość mocno ograniczeni w naszych poszukiwaniach. Maksymalna szerokość domu wynosiła 15 metrów, a wysokość domu to 9 metrów. W zasadzie to nasze kryteria były ciągle te same, jednak priorytetami były dla nas trzy rzeczy: duża liczba pokoi, garaż dwustanowiskowy (oszczędność miejsca na działce) oraz wyjście na taras umieszczony na elewacji bocznej.

Projektem, który spełniał powyższe wymogi okazał się właśnie “Dom w dąbrówkach 2 (G2)“. Jest to duży dom o powierzchni użytkowej 180,9 m2, a jeśli doliczymy do tego kotłownię i garaż, to mamy 222 m2, czyli niemało. Na elewacji frontowej znajduje się daszek, jednak będzie on zmieniony na balkon. Dlaczego? Wydaje mi się, że balkon nad wejściem nadaje domu nieco “okazałości”, tym bardziej jeśli jest to dom z dachem dwuspadowym. Po tej zmianie balkon będzie znajdował się na każdej stronie, co ma swoje plusy i minusy. Podczas prostej przeróbki w Paincie polegającej na kopiuj-wklej, wyszło mniej więcej coś takiego:

projekt balkon

Z racji tego, że działka jest dłuższa niż szersza, to szukałam domu z tarasem od strony południowej, aby można było z niego wyjść na ogródek, a nie na ogrodzenie, tak jakby to miałoby miejsce w sytuacji, gdy taras znajdowałby się na elewacji tylnej.

Mimo, że ogrzewanie będzie gazowe, to mamy dodatkowe wejście do domu od strony kotłowni. Nie będziemy z niego rezygnować, bo myślę, że może okazać się bardzo przydatne, chociażby po to, aby wejść przez nie np. po jakichś skończeniu jakichś prac wokół domu.

Spójrzmy zatem na układ domu, bo jest on nieco inny niż w innych projektach. Przede wszystkim kuchnia znajduje się na końcu domu, a nie jak zwykle niedaleko wejścia. Wiem, że niektórzy podają jako kontrargument to, że trzeba będzie dźwigać zakupy przez cały dom. Nie stanowi to jednak dla mnie większego problemu. Na co dzień noszę na rękach 11- kilogramowego malucha i wiem, że można z tym żyć, a mało tego, być zadowolonym 😉 Dodatkowo, takie  umiejscowienie kuchni w przypadku mojej działki powoduje, że będzie ona lepiej nasłoneczniona, bo okna wychodzą na stronę południową i zachodnią. Oprócz tego reszta jest w standardzie, czyli salon z jadalnią i kominkiem, pokój, łazienka, kotłownia i garaż dwustanowiskowy.

Na górze mamy cztery sypialnie (dwie z garderobą) oraz dwie łazienki, z czego jedna jest połączona z pokojem. Po co nam tyle pokoi? Zgodnie z naszym “planem”, zakładamy standardowy model rodziny 2+2, co wymaga w dłuższej perspektywie czasu trzech sypialni; kolejny pokój przeznaczony będzie dla gości, którzy będą u nas nocować, zaś w ostatnim zorganizujemy gabinet do pracy. No i tak się uzbierało, że oprócz salonu potrzebnych było jeszcze pięć pokoi :) Do głowy nasuwa mi się myśl, że ten pokój z łazienką może też zostać zaaranżowany na tzw. pomieszczenie rekreacyjne, gdzie możemy wstawić np. bilard, rzutki, przyrządy do ćwiczeń, itp… Kto wie, może kiedyś takim się stanie w moim przypadku? :)

Przechodząc powoli do podsumowania, to wielkim plusem tego projektu jest jego powierzchnia, a zarazem to, że zajmuje mało miejsca na działce, gdyż jego wymiary to 14m x 12,2m. Dobrze sprawdzi się na małych, kwadratowych działkach. Bardzo odpowiada mi to, że pomieszczenia są przestronne. Kuchnia, salon, pokoje, a nawet łazienki są naprawdę spore, co uważam za duży atut. Inną kwestią jest to, że spełnia moje indywidualne kryteria, o których przed chwilą wspominałam. Cieszę się z tego, że mając mniejszą działkę, nie rezygnuję z niczego, co miałam w “Domu w rukoli 3N”, który wybrałam na swoją “dużą” działkę.

Teraz przejdę do minusów. To, co dostrzegam na tą chwilę, to elewacja frontowa. Zdaję sobie sprawę z tego, że wizualizacje projektów z Archonu są naprawdę piękne i podejrzewam, że nawet projekt stodoły wyglądałby tam interesująco. Znalazłam jednak w sieci zdjęcie z realizacji tego projektu i muszę niestety stwierdzić, że przód domu nie wyglądał tak korzystnie jak na stonie pracowni. Z tego właśnie powodu zdecydowaliśmy się umiejscowić tam balkon, który mam nadzieję, że poprawi walory estetyczne.

Kończąc wpis, chciałam nadmienić, że na nowo odkryłam domy dwuspadowe, które są naprawdę bardzo praktyczne i jeśli musimy liczyć się z miejscem na działce, to warto się nimi zaintertesować, bo zyskamy dzięki temu wiecej powierzchni użytkowej. Mam nadzieję, że “Dom w dąbrówkach” spełni nasze oczekiwania i będzie się nam dobrze w nim mieszkało. No i żebym już nie musiała zmieniać projektu :)

2 thoughts on “Dom w dąbrówkach 2 (G2)

  1. Pomysł z gabinetem do pracy jak najbardziej trafiony, zawsze to własny kąt przeznaczony do tego konkretnego zadania. Nawet w psychologii się mówi o tym jak w przypadku pracy w domu istotne jest wyznaczenie jednego, stałego miejsca do pracy.

Dodaj komentarz