6362_003

Wąska działka? No problem!

Nie wiem, czy jestem odkrywcza pisząc to stwierdzenie, ponieważ jakiś czas temu doszłam do wniosku, że nie zawsze ważny jest rozmiar, ale liczy się również kształt. Mowa oczywiście o wymiarach naszych działek 😉 Tych, których posiadaczami już jesteśmy lub jeszcze nie. Duży, wymiarowy prostokąt jest marzeniem wielu z nas, ale w życiu nie zawsze mamy to, co chcemy, więc należy zrobić wszystko, aby cieszyć się z tego co mamy. Tak jak w tytule zasygnalizowano, niniejszy wpis chciałam poświęcić bardzo fajnemu projektowi na wąską działkę. Wiem, że sporo osób ma taką i postrzegają to w kategoriach niemalże problemu. Wcale nie musi tak być :)

Projekt domu, który uważam za godny uwagi, to “Grójec” autorstwa pracowni KB Projekt. Jest to częściowo podpiwniczony dom, o podłużnym kształcie i czterospadowym dachu z jaskółką z każdej strony. Zadaszone wejście, podziemny wjazd do garażu oraz duży balkon sprawiają, że ściana frontowa wygląda reprezentacyjnie. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w ciepłych miesiącach na podeście postawić niewielki stolik z krzesłem, aby cieszyć się poranną kawą wypitą na świeżym powietrzu.

Po prawej stronie znajduje się podwyższony podłużny taras, który przestawiłabym na tylną elewację, dzięki czemu dom zmieści się na naprawdę wąskiej, bo tylko 16 metrowej działce. Aby uatrakcyjnić boczne elewacje, zrezygnowałabym z tych małych okienek, które tylko wprowadzają chaos na ścianie, a w ich miejsce wstawiłabym takie, jakie są pozostałe, czyli trochę większe. Jedno z tych okien znajduje się na klatce schodowej, więc nie powinno być problemu. Drugie co prawda mieści się w łazience, jednak szeroki wybór rolet i żaluzji z pewnością zapewni nam poczucie komfortu w tym miejscu :)

292_4_6362_____elevations_004_kopia

Jak dla mnie mankamentem jest to, że patrząc na dach mam wrażenie, jakby był trochę za wysoko podwieszony, ale jest to chyba kwestia dużych jaskółek z balkonami i raczej tak musi być.

Wróćmy jednak do tego tarasu. Jeśli przeniesiemy go na tylną elewację to możemy go powiększyć, zrobić półokrągły, etc… Ogranicza nas jedynie długość działki. Wiadomo, jeśli mamy szerszą działkę i decydujemy się na ten projekt, to może pozostać tam gdzie jest, jednak mowa o tych wąskich. Poza tym wydaje mi się, że drzwi tarasowe prezentowałyby się na tej ścianie lepiej, ponieważ na górze znajduje się balkon. Yyyy… Znowu o piszę o oknach? Musicie jednak wiedzieć, że jestem zagorzałą miłośniczką symetrii na elewacjach i ZAWSZE zwracam uwagę na to, czy nie możnaby czegoś w tym temacie ulepszyć :)

Wejdźmy do środka domu. Na parterze podobają mi się w szczególności trzy rzeczy. Pierwsza to pokój, który świetnie spełniałby rolę służbowego gabinetu. Można w nim z powodzeniem przyjmować klientów, ponieważ nie trzeba przechodzić przez cały dom, aby do niego wejść. W zasadzie, to drzwi do niego można ulokować w wiatrołapie i będzie to już całkiem niezależne pomieszczenie. Po drugie kuchnia, która z jednej strony jest otwarta na jadalnię, ale z drugiej zamknięta względem salonu. Wiadomo, zupełnie “przypadkiem” mogą się nam przytrafić nieumyte naczynia w zlewie. Po co mają przypominać o swojej obecności, kiedy oglądamy TV? :) No i w końcu, klatka schodowa, która nie znajduje się na środku salonu, dzięki czemu goście naszych nastoletnich dzieci, którzy będą wychodzić wieczorem, nie zobaczą nas półśpiących na kanapie, ubranych w ciepłe piżamy :) Obejdzie się bez rodzicielskiego obciachu :)

Zejdźmy do piwnicy. Muszę zacząć od tego, że garaż w piwnicy od zawsze uważałam za praktyczne rozwiązanie. Nieoceniona oszczędność działki i bardzo dobry efekt wizualny. Warunek jest jeden- opanowanie umiejętności ruszania pod górkę na wstecznym lub ewentualnie zjeżdżanie w dół na tym samym biegu. Jeśli czujemy się dobrymi kierowcami, a teren nie jest zalewowy, to można poważnie myśleć o takim rozwiązaniu. W piwnicy znajduje się również kotłownia i dwa pomieszczenia gospodarcze, które mogą pełnić funkcje spiżarni, graciarni, przechowalni, składzika… Co kto woli :)

Na piętrze mamy aż cztery pokoje i każdy ma wyjście na balkon. Można jednak utworzyć z dwóch jeden większy i mieć tam sporą sypialnię lub wspólny pokój dla dzieci.

Jednym słowem dom jest bardzo funkcjonalny; ma dobrze zorganizowaną przestrzeń i pozwala na wprowadzenie własnych modyfikacji. Niektóre rozwiązania rzadko można spotkać w projektach innych pracowni, a trzeba przyznać, że są one naprawdę praktyczne. Wizualnie nie odbiega w niczym od tych nadających się na “szeroką” działkę.

Zapraszam do zapoznania się ze szczegółami projektu :)

ban_domy_16 kopia

Dodaj komentarz