light-567759_1920

Współczynnik przenikania ciepła

Dzisiejszy wpis dotyczy bardzo ważnego tematu i mam nadzieje, że pomoże Wam na różnych etapach budowy.

Sytuacja jaką statystyczny, niedoświadczony Inwestor (śmieszy mnie to określenie) przeżył i przeżyje nie jeden raz. Siedzicie na rodzinnym spotkaniu, podczas którego poruszana jest kwestia budowy domu. Szwagier mówi, że najlepiej to jest budować ścianę dwuwarstwową i użyć do ocieplenia wełnę mineralną. On tak ma i jest zadowolony. Odzywa się teść, który twierdzi, że dawniej to grube mury jednowarstwowe stawiano i o nad żadną wełną nikt się nie zastanawiał, a w domu też było ciepło. A Ty Inwestorze siedzisz i tylko potakujesz głową, zastanawiając się nad jakąkolwiek konstruktywną odpowiedzią, bo w końcu to Ty będziesz zaraz budował dom, a nie oni. Sytuację opowiadasz nazajutrz koledze w pracy, a ten z kolei radzi Ci, żebyś dał sobie spokój z wełną, bo po co, skoro droga i że najlepiej to ocieplać styropianem. Z niezłym mętlikiem w głowie odpalasz wieczorem komputer, by skorzystać z niezawodnego i obszernego zasobu wiedzy wujka Google. I co czytasz na jednym z forów? Że ludzie mają ściany trójwarstwowe i to jest dopiero porządna inwestycja.

Koniec tego mentorowania. Od dzisiaj to Ty będziesz najmądrzejszy, bo będziesz wiedział, że istnieje coś takiego jak współczynnik przenikania ciepła i będziesz umiał go obliczyć. Mówię Ci to ja, Muratorka 😉

Wskaźnik ten omówię na podstawie ściany dwuwarstwowej zbudowanej z pustaka POROTHERM 25 cm i ocieplonej styropianem o grubości 15 cm. Każdy z materiałów budowlanych ma swój współczynnik przewodzenia ciepła, którego wartość określa Polskie Prawo Budowlane w normie PN-EN 12524:2003. Dzięki temu można porównać jaki rodzaj ściany, dachu czy fundamentu zapewni nam więcej ciepła w domu. Wróćmy jednak do wspomnianej ściany, która wygląda mniej więcej tak:

scianaaaa

 

Proszę nie przystawiać linijek do ekranu, aby sprawdzić czy są zachowane proporcje; obrazek służy jedynie do ogólnej prezentacji rzeczy :)

Zgodnie z normą odczytuję współczynniki przewodzenia ciepła użytych materiałów (znajdują się tutaj) i tworzę sobie poniższą tabelkę:

Warstwa di [m] λi [W/mK] Ri=dii
Opór przejmowania od strony wewnętrznej (Rsi)     –          – 0,13
Tynk wewnętrzny cementowo- wapienny 0,02 0,82 0,024
Pustak POTROTHERM 0,25 0,377 0,66
Styropian 0,15 0,04 3,75
Tynk zewnętrzny cementowo- wapienny 0,03 0,82 0,04
Opór przejmowania od strony zewnętrznej (Rse)     –          – 0,04
SUMA 4,644

Wartości elementów Rsi i Rse odczytałam z poniższej tabeli:

Opór przenikania ciepła [m2K/W] Kierunek strumienia ciepła
W górę Poziomy W dół
Rsi 0,1 0,13 0,17
Rse 0,04 0,04 0,04

Opory te mają zastosowanie, gdy powierzchnia ma kontakt z powietrzem. Jeśli mamy do czynienia z np. ścianą piwnicy, to wartość Rse pomija się. W przypadku ściany przewodzenie odbywa się w kierunku poziomym, w przypadku dachu- w górę, a ostatnia kolumna wykorzystana zostanie przy szacowaniu współczynnika dla np. posadzki na gruncie.

Do obliczenia współczynnika przewodzenia ciepła wykonuję dwa proste rachunki oparte na następujących wzorach:

R= Rsi + R+ R+…+ Rn + Rse

Obliczenia dotyczące składników Rzostały wykonane w pierwszej tabeli.

Wzór na współczynnik przenikania ciepła:

Sumę z tabeli dzielę przez 1 i otrzymuję współczynnik przenikania ciepła, czyli dla niniejszego przykładu wygląda to następująco:

Zgodnie z obowiązującymi przepisami budowlanymi maksymalna wartość współczynnika dla ścian zewnętrznych wynosi 0,25 W/m2*K, ale w kolejnych latach wartości te będę się zmniejszać. Nasza ściana spełnia aktualną normę, ale nie jest to ściana w domu energooszczędnym.

Istnieją uproszczone kalkulatory do obliczania U, np. coś takiego. Nie uwzględniają one wszystkich zmiennych, ale można “na szybko” porównać, która ściana zapewni lepszą izolację cieplną.

Mam nadzieję, że trochę przybliżyłam temat.

Przynajmniej będziesz miał coś do powiedzenia, Inwestorze 😉

 

Źródło: http://www.z2.ib.pwr.wroc.pl

http://www.builddesk.pl

 

 

 

Dodaj komentarz