roof-85720_1920

Zielony dach

Przeglądając portale budowlane natrafiłam na bardzo oryginalne i funkcjonalne rozwiązanie, mianowicie na coś, co zwie się zielonym dachem. Pod tym pojęciem kryje się pomysł zaaranżowania tarasu na dachu. Do tej pory kojarzyło mi się to z luksusowymi apartamentowcami, które na szczycie miały pięknie zagospodarowaną przestrzeń ze świetnymi widokami, którymi mogli cieszyć się lokatorzy. A może by tak przenieść odrobinę tego luksusu i umieścić go na dachu naszego własnego domu?

Rzecz dotyczy oczywiście nowoczesnych domów z płaskimi dachami. Decydując się na taki projekt nic nie stoi na przeszkodzie, aby maksymalnie wykorzystać przestrzeń domu i działki. No bo, jeżeli miejsce na grilla i opalanie się mamy na dachu, to przy domu możemy sobie zrobić np. mini boisko do koszykówki albo grządki owocowo- warzywne. Super rozwiązanie dla niewielkich działek, ale nie tylko. Każdy, komu znudziły się już osiedla z domami w jednakowym stylu i szuka niecodziennych rozwiązań, może zaaranżować sobie taki zielony dach.

Sam pomysł nie jest żadną nowością. W Grecji takie tarasy na dachach są dość powszechnym widokiem.

santorini-86829 santorini-653811_1920 santorini-80323

Chodzi jednak o to, aby móc zasadzić tam jakieś rośliny, a nie tylko stawiać doniczki. Ważne jest, aby dach był dodatkowo uszczelniony i zabezpieczony przed szkodliwym dla naszego domu działaniem przyrody, która ma się tam znajdować. Trzeba pamiętać o korozji biologicznej, przerastaniu korzeni czy nadmiernemu gromadzeniu się wody. Solidne podłoże jest tutaj niczym fundament całego domu. Warstwa wysypanej ziemi być dostosowana do rodzaju roślin, które mają zostać zasadzone. Dodatkowo musi być ona zmieszana np. ze żwirem rzecznym, aby akumulować wodę.

Za inspirację może posłużyć dach budynku Mountain Equipment Co-op w Toronto. Jak na łące, prawda?

MEC's green roof among others
Autor: sookie (Flickr) [CC BY 2.0], Wikimedia Commons

Przyznam, że gdybym budowała dom z płaskim dachem, to korciło by mnie, żeby wdrożyć to rozwiązanie u siebie. Pomimo, że rozwiązanie jest bardzo praktyczne, to rzadko można je spotkać w Polsce. Owszem, pojawiają się warianty z tarasem znajdującym się nad częścią domu lub tylko nad garażem. Jednak z uwagi na fakt, że coraz częściej domy budowane są na bardzo małych działkach, to może kiedyś zielone dachy staną się bardziej popularne.

view-734809_1920

Dodaj komentarz