290

Dom w rukoli 3N

Chciałabym przybliżyć projekt domu, na który się zdecydowaliśmy. Co wpłynęło na naszą decyzję, czy od razu byliśmy do niego przekonani oraz jakie są nasze obawy z nim związane.

Przez długie miesiące naszym faworytem był Dom w awokado z Archonu, w którym byłam absolutnie zakochana. Sugestie od rodziny, której projekt się owszem podobał, jednak widzieli w nim kilka wad, wogóle mnie do niego nie zniechęcały. No bo co tu dużo gadać, dom jest bardzo ładny, podoba mi się jego wejście z boku oraz to, że wydaje się być nieskomplikowany w budowie. Metraż jest wg mnie w sam raz, układ mieszkania mi odpowiadał; czego chcieć więcej?

Warto tutaj zaznaczyć, że nie szukałam domu z garażem, gdyż uważałam, że pod względem finansowym łatwiej będzie nam najpierw wybudować średniej wielkości dom, a później garaż, niż od razu budować dom z garażem, który będzie większy. Większy= droższy. Chodziło mi o rozłożenie w czasie wydatków.

No i w zasadzie na kilka dni przed rozpoczęciem starań o warunki zabudowy, trafiliśmy właśnie na projekt Domu w rukoli 3N z tej samej pracowni architektonicznej. Projekt dużego domu z garażem, czyli coś czego nie chciałam. Trzeba było szybko główkować, ponieważ nie chcieliśmy odkładać momentu złożenia dokumentów. O ile poprzedni projekt był przez ostatnie miesiące dokładnie przeanalizowany i porównany z innymi, to tutaj nie było za bardzo na to czasu. Pomimo tego, że posiadał garaż, to spełniał nasze pozostałe oczekiwania oraz bardzo podobał się nam wizualnie, ponieważ Dom w rukoli, to powiększona wersja Domu w awokado.

W poprzednim wpisie wspominałam na co zwracałam uwagę przy wybieraniu projektu. Nie chcę się powtarzać. W kilku punktach omówię dodatkowe wady i zalety.

Zalety:

  1. Pokój nad garażem- to jest chyba to, co nas do niego przekonało. Mimo, że nie interesowały mnie tego typu domy, to doszłam do wniosku, że taki pokój na pewno bardzo się nam przyda, ponieważ można go wykorzystać na szereg różnych sposobów. Jakich? A na przykład może posłużyć do urządzenia biura do pracy męża, małej siłowni (hehe, może kiedyś będzie na to czas :) ), pokoju gościnnego w przypadku większej liczby nocujących, tymczasowej graciarni na różnego rodzaju klamoty, strychu do wieszania prania, etc…
  2. Kuchnia- w porównaniu do wspomnianego wcześniej Domu w awokado ma sporo większą kuchnię. Mimo, że jadalnia jest połączona z salonem, to bardzo podoba mi się mały stolik i krzesła w stylu barowym w rogu przeznaczone do szybkiego posiłku.
  3. Pralnia- zamierzam połączyć ją z prasowalnią i raz na zawsze mieć spokój z ciągłym rozkładaniem i składaniem deski do prasowania, a także ze stertą rzeczy, które czekają na ostatni etap procesu prania :)
  4. Boczny wjazd do garażu- rozwiązanie to wydaje się być idealne, gdyż planujemy zrobić sobie wcięcie przed bramą ogrodzeniową, aby mógł tam zaparkować listonosz, kurier czy pan z gazowni (chodzi o nieblokowanie przejazdu wąską drogą wewnętrzną). Przy tradycyjnym, przednim wjeździe do garażu, po prostu nie byłoby na to miejsca, z uwagi na naszą niezbyt szeroką działkę.
  5. Układ tarasu- w większości planach domów wyjście na taras znajduje się na ścianie równoległej do drzwi wejściowych. Tutaj usytuowane zostało na ścianie prostopadłej, dzięki czemu siedząc na tarasie będziemy mogli cieszyć się widokiem na ogród. Uważam, że ten projekt jest bardzo dobrze przystosowany do działki w kształcie długiego prostokąta.

projekt-dom-w-rukoli-3-n__289lo

Źródło: archon.pl

Wady:

  1. Koszt budowy- z racji tego, że dom jest od razu z garażem, należy  liczyć się z większymi nakładami finansowymi, które trzeba ponieść od razu. Prawdopodobnie przesunięta w czasie zostanie budowa ogrodzenia czy zakup samochodu. No, ale coś za coś.
  2. Mało okien od strony południowej- to była rzecz, nad którą się najdłużej zastanawialiśmy. Obawiam się trochę czy salon nie będzie za ciemny, skoro okna wychodzą w nim na zachód i północ (a właściwie północny- zachód). Rozważaliśmy odwrócenie domu, jednak argument z widokowym tarasem przeważył :)

Jestem pewna co do tego, że podczas budowy i użytkowania domu pojawią się kolejne plusy i minusy, których w tej chwili nie dostrzegam. Podczas przeglądania naprawdę mnóstwa projektów w sieci i katalogach zdałam sobie sprawę z tego, że chyba nie istnieje projekt idealny, który spełniałby wszystkie wymagania. Trzeba po prostu się wybrać kilka kwestii priorytetowych, które są dla nas naprawdę ważne i z których nie jesteśmy w stanie zrezygnować, dobrać projekt który je spełnia i cieszyć się budową własnego gniazdka :)

Dodaj komentarz