102_8660

Jak wybrać projekt domu?

Przeglądanie katalogów z projektami domów było dla mnie na początku prawdziwą przyjemnością. Nie miałam sprecyzowanych wymagań, nie analizowałam tego czy dany pokój jest ustawny i dobrze nasłoneczniony. Jeśli projekt mi się podobał, to po prostu zaznaczałam go fiszką lub wrzucałam skrót strony internetowej do folderu “Dom”, aby w późniejszym czasie przyjrzeć się mu wnikliwiej. A gdy nadszedł już moment ostatecznego wybrania projektu okazało się, że sporo musiałam usunąć (fiszek i skrótów).

Ale do tematu trzeba podejść od początku :)

Większość osób decydujących się na budowę domu korzysta z gotowych projektów, dokonując ewentualnie niewielkich modyfikacji. Koszt takiego projektu waha się w granicach 2000-2700 zł. Wprowadzając niewielkie zmiany trzeba doliczyć do tego ok. 50-100 zł za każdą z nich. Za duże modyfikacje (np. zmiana konstrukcji dachu) trzeba będzie zapłacić ok. 3500 zł. Jeśli chcemy mieć projekt indywidualny, ze względu na np. “trudną działkę” lub nasze specjalne potrzeby, to musimy liczyć się z kosztem nawet kilkunastu tysięcy złotych. Pracownie architektoniczne podają różny zakres swoich usług, ale wahają się one w przedziale 50-200 zł za metr kwadratowy. Jednak zróżnicowanie projektów dostępnych “od ręki” jest tak duże, że powinny zadowolić nawet najbardziej wymagających klientów.

Korzystając z gotowych pomysłów pracowni projektowych najważniejsze dla mnie w projekcie było:

 1. wymiary domu– niestety moja działka to nie jest ustawny kwadrat, gdzie absolutnie wszystko się zmieści. Jest to długi prostokąt o szerokości 23 metry. Nie chciałam mieć domu “wciśniętego” w działkę, czyli odsuniętego od granicy przepisowe 4 metry z dwóch stron, choć wiem, że często nie da się inaczej.
 2. nasłonecznienie pomieszczeń– a w szczególności kuchni. Wiadomo, że nie wszystkie pokoje mogą znajdować się do południa i od zachodu, a nawet nie wszędzie jest to pożądane (mało kto chce być budzony o 5 rano przez promienie słoneczne, chyba że się należy do rannych ptaszków). Pod tym względem kuchnia była dla mnie priorytetem. Lubię gotować i sporo czasu spędzam przy blacie kuchennym, dlatego nie wyobrażam sobie, aby to pomieszczenie miały być ciemne.
 3. aneks kuchenny zamiast kuchni– tego typu projekty były odrzucane już na samym wstępie, bez dalszego wgłębiania się w projekt. Nie za bardzo podoba mi się jak goście, którzy znajdują się w jadalni mieli oglądać bałagan panujący w kuchni (bo powiedzmy, że taki czasem się “przytrafia”)
 4. sypialnia i łazienka na dole– z uwagi na to, że przez pewien czas będziemy mieszkać tylko na parterze i to razem z dzieckiem (a może nawet z dziećmi? :)) to jest to konieczne. Plan jest taki, żeby najpierw urządzić parter, a później na spokojnie wykańczać sypialnie na górze. W wielu projektach na dole znajduje się np. tylko toaleta lub mały gabinet, dlatego musiały zostać odrzucone.
 5. układ salonu– pewnie może się to wydać śmieszne, ale zwracałam uwagę na to gdzie postawić telewizor :) Nie, nie jestem nałogowym oglądaczem programów telewizyjnych; zdecydowanie częściej korzystam z komputera, aby nadrobić “zaległości”. Domyślam się jednak, że kiedyś owo urządzenie elektroniczne będzie istotnym elementem części wypoczynkowej salonu. Dla przykładu zamieszczam fragment planu:

Projekt zdj 1

Źródło: archon.pl

I podobnie:

Projekt zdj 2

Źródło: archon.pl

Wiecie o co mi chodzi? Po prostu nie chciałam siedzieć i patrzeć bokiem na telewizor , a nie za bardzo podobał mi się inny układ mebli niż ten, który jest tutaj zaprezentowany.

Oczywiście, takie względy jak wygląd domu z zewnątrz też miało bardzo duże znaczenie, jednak to jest chyba jasne. Lubię domy w klasycznym stylu, z dachem czterospadowym, z jaskółką nad wejściem. Jednak w tym poście chciałam skupić się bardziej na szczegółach, które mam nadzieję pomogą przy wybieraniu projektu domu.

A oto projekt naszego domu:

5578

Żródło: archon.pl

W następnym wpisie skupię się na omówieniu jego plusów i minusów, a także co jeszcze zadecydowało do wybrania tego, a nie innego projektu.

 

3 thoughts on “Jak wybrać projekt domu?

 1. Cześć

  Bardzo ładny projekt, chociaż my zdecydowaliśmy się na parterówkę :) Co do dużych modyfikacji (bo nieraz wielokrotnie przewyższają koszt gotowego projektu) lepiej zlecić wszystko architektowi, który zaprojektuje całość i wyniesie to do 10 tys. zł, ale są różni architekci i może to samo kosztować 30 tys. zł :)

  Powodzenia :)

  1. Dokładnie! Trzeba wiedzieć co jest dla nas priorytetem, a z czego możemy zrezygnować. No, chyba że mamy naprawdę dużą działkę i worek pieniędzy :)

Dodaj komentarz